Božena Němcová - Karla

22. listopadu 2005 v 19:29 | ejnis |  Čtenářský deník
Karla
Božena Němcová
Ramantický příbeh, odehrávající se v okolí Domažlic. Hlavní postavou je vdova Markyty, která se vrací s malou dcerkou karlou a skupinou vojákl po pěti letech do vesničky stráže pod Čerchovem. Muž jí na vojně zemřel, pohřbila tam i své první dítě - malého chlápce.
Markyty se ujal rychtář Milota, který znal její poctivost a pracovitost. Domů z vojny se vrátil i vysloužilec Bárta. Chtěl by si Markytu vít, ale ona ho odmítá. Bárta je výborný řezbář a Karla je u něj jako doma.
Rozumí si s rychtárovými dětmi hanou a Retrem. za Karlou se začíná otáček Petr, ale ona si vís všímá Hany. Lidem začíná vadi, že se Karla přátelí se selskými. Hana dostane od Karly (místo od mládence) řezanou přeslici, kterou Karla sama vyrobila. A když je ve vsi masopust, půjčí si Karla od Bárty vojenskou uniformu. Moc ji to sluší a ostatní ji z legrace začnou říkat Karel. I Haně se moc líbí.
nakonec bylo tajemství odhaleno. Nešťastná matka vydávala "Karlu" za děvče, aby ji jedinou radost, která ji zbyla, zase nevzala vojna.
Karel se dobrovolné přihlásí ve kdyni na vojnu. Byla už sice zkrácena na osm let, ale byl si věrností a láskou Haničky jistý.
Za čtyři roky zasáhne i rychtář Milota, a tak se mohou mladí vzít a začnou pracovat na rychtě.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 alena alena | 5. května 2009 v 11:50 | Reagovat

díky moc je to super dostala sem ztoho jedničku moc mi to pomohlo děkuju

2 Satanisko Satanisko | 26. února 2010 v 20:44 | Reagovat

fajne to býti thanks =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama