Rakousko - charakteristika

19. února 2006 v 18:04 | ejnis |  Referáty
CHARAKTERISTIKA
Rakouské je převážně středo a vysokohorská země. Alpy a mnohotvárné předhůří
Alp, proměnlivé Podunají, početná jezera a řeky, rovněž i rozsáhlé lesy určují charakter země. 63 % území státu patří k Východním Alpám. Děli se do tří pásem Jsou to Severní vápencová Alpy, k nimž patří také Solnohradské vápencové Alpy se Solnou komorou a masivem Dachstein. Dále jsou to Střední Alpy, jejich nejkrásnější částí jsou Vysoké Taury s nejvyšším vrcholem Rakouska - Grossglockner (3 797 m). Na úpatí tohoto pohoří se rozprostírá největší ledovec Rakouských Alp - Pasterze (32 km2). Třetí pásmo Východních Alp tvoří Jižní vápencové Alpy, které se také skládají z více horských pásem. Jsou to např. Karninské a Gaitalerské Alpy.
Předhůří Alp sahá až k dunajskému údolí a hraničí s Panonskou nížinou. Ve východní části země se nachází ještě Moravské pole a Vídeňská pánev.
Výnosné hospodářské oblasti jsou nížiny a vrchoviny, obzvláště podél Dunaje ve východním předhůří Alp. Zde leží většina lesů, polí, vinic, sídlí tam také většina průmyslových podniků.
Nejdůležitějšími surovinami jsou dřevo, železná ruda, hnědé uhlí, sůl, kaolin, křemen a magnezit, těží se také ropa a zemní plyn. Důležitým nositelem energie je vodní síla, na alpských řekách a na Dunaji byly postaveny stovky vodních elektráren.
Rakousko má díky své poloze a dopravní průchodnosti Východních Alp velký význam v mezinárodní dopravě.
Nejmocnější řekou Rakouska je Dunaj. Spojuje zemi s Černým mořem. Největší přítoky Dunaje jsou Inn, Salzach, rovněž i Traun, Enns, Dráva, Kramže a Morava. Západní část spolkové země Vorarlbersko odvodňuje Rýn do Severního moře. Na alpských řekách a na Dunaji byly postaveny stovky elektráren. Tvoří významné zdroje energie.
Pro rakouskou krajinu jsou charakteristická početná jezera. Nejrozsáhlejší jezerní oblast se rozprostírá v Solné komoře. K nejkrásnějším patří Attersee, Traunsee, Mondsee, Wolfgangssee, Keller See a Hallstätter. Největší evropské stepní jezero je slané Neziderské jezero v Burgenlandu, nazývané také "burgenlandské moře" (320 km2, jen 2-4 m hluboké).
Jeho jižní část patří k Maďarsku. Na hranicích se SRN a Švýcarskem je ještě Bodamské jezero.
Rakousko leží v mírné klimatické zóně. Je ovlivňováno jak oceánsky, tak kontinentálně. Krajinný reliéf není jednotný, proto jsou velké rozdíly mezi jednotlivými oblastmi. Charakteristický pro klima je fén - jižní alpský vítr.
Rakousko je rozvinutá průmyslová země, která provozuje také intenzivní zemědělskou produkci, ačkoliv je zde jen málo orné půdy.
Mnohostranný rakouský průmysl se opírá o poměrně bohatý výskyt nerostného bohatství. Těží se především železná ruda (Štýrsko, Korutany, u Solnohradu), barevné kovy, hnědé uhlí (Štýrsko), sůl (Solnohradsko), magnezit (Štýrsko, Korutany, Tyrolsko), ropa a zemní plyn (Dolní Rakousko). Důležitým nositelem energie je vodní síla. Největší vodní elektrárny byly postaveny na řekách Ill, Inn, Dráva, Salzach, Dnna a Dunaj. Rakousko patří k velkým vývozcům elektrické energie.
Na vrcholu těžkého průmyslu stojí hutnictví a strojírenství. Hutnický koncern VÖEST - Alpine, a.s. se sídlem v Linci se řadí k největším producentům oceli a železa na světě. Strojírenství je koncentrováno ve Vídeňské pánvi, Štýrském Hradci a Steyeru. V konstrukci vozidel se Rakousko specializuje na nákladní automobily a traktory. K dalším důležitým průmyslovým odvětvím patří textilní a elektroprůmysl (Vorarlbersko), chemický průmysl (Bregenz), dřevařský průmysl a výroba papíru (Korutany, Dolní Rakousko, Štýrsko), potravinářský průmysl (roztroušen po celé zemi, hlavním centrem je však Vídeň). Starou tradici má výroba skla a porcelánu (Vídeň).
Zemědělská produkce je také velmi intenzivní. Zemědělsky nejvýznamnější oblasti jsou v Dolním a Horním Rakousku, Korutanech, ve Štýrsku a Burgenlandu. Pěstuje se obilí, kukuřice, ovoce, víno, brambory a cukrová řepa. Dominantní postavení má chov dobytka a lesní hospodářství.
V hospodářství roste význam sektoru služeb, přičemž se nejrychleji rozvíjí cizinecký ruch. Země má pro to nejlepší předpoklady: nejen že je mimořádně bohatá na přírodní krasy, umělecké poklady a kulturně historické pamětihodnosti, nýbrž také umožňuje opatřit se výborné ubytovací možnosti a provádět účinnou reklamu cizineckého ruchu.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lucík Lucík | 14. dubna 2008 v 20:28 | Reagovat

Děkuji ti pomohlo mi to s těmi referáty Lucík

2 Julia kudlova Julia kudlova | 18. ledna 2017 v 20:39 | Reagovat

Je to dlouhy a nudny mel bys to zkratit a napsat strucne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama